18 Haziran 2018 Pazartesi

"Bu Karar Kayısıya Değer Katacak"

Malatya Ticaret Borsası (TB) Başkan Vekili Gürzel Özbey, Kuru Kayısı Lisanslı Depo Tebliği ile kayısı daha değer kazanacak” dedi.

12 Nisan 2013 Cuma 11:41

Malatya Ticaret Borsası (TB) Başkan Vekili Gürzel Özbey, Kuru Kayısı Lisanslı Depo Tebliği ile kayısı daha değer kazanacak” dedi. 

Kuru Kayısı Lisanslı Depo Tebliği’nin Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra İHA Muhabirine açıklamada bulunan TB Başkan Vekili Gürzel Özbey, "Depo Tebliği ile standartları belirlenen kayısının emniyetli ve uygun koşullarda depolanmasını ve ürün senetleri vasıtasıyla ticaretinin kolaylaştırılmasını sağlamayı amaçlayan ve kayısının depolanacağı lisanslı depolarda bulunması gereken asgari niteliklere ve depolama hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar ile kayısı lisanslı depoculuk faaliyetlerine dair diğer hususları kapsar. Kükürtlenmiş ve gün kurusu kayısılar TS 485 Kuru Kayısı Standardında tanımlanması gerekir” dedi.
“ Kayısı daha değer kazanacak” diyen Özbey, “Ürün senetlerinin güven içinde ticaretinin ve takibinin yapılabilmesini teminen borsa ile sözleşme yapılır. Sözleşmede, ürün senetlerinin borsaya kota ettirilmesi, hareketlerinin kontrol ve takibi, teyidi, iptali, bilgi akışının düzenli olarak sağlanması, lisanslı depolardaki ürünlerin gerektiğinde her zaman veya üçer aylık dönemleri geçmemek üzere Bakanlıkça uygun görülecek sürelerde borsaca incelenmesi ve kontrolü ile aralarındaki bilgi iletişim sistemine ilişkin hususlar yer alır” şeklinde konuştu.
Özbey, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Gün kurusu 12 ay, kükürtlü kayısılar ise kükürt oranına göre12 ay ile 20 ay arasında süreyle hasat döneminden itibaren depolanabilir. Kayısının hasat dönemi, ürün sahibinin beyanı ile gerekli analiz ve incelemelerle tespit edilir. Lisanslı depo işletmesinin lisansa tabi kapalı depo kapasitesi 10 bin tondan, her bir şubesinin kapalı depo kapasitesi ise 2 bin tondan az olamaz. Lisanslı depo işletmesinin1-2,5 milyon TL arası asgari ödenmiş sermayeye sahip olması gerekir.”
İha
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
E-GAZETE
  • Görüş Gazetesi Malatya Haberleri - 10 Şubat 2015 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV